Header Reklam
Header Reklam

“Kendi enerjimizi kendimiz üreteceğiz”

01 Aralık 2016 Dergi: Kasım-Aralık 2016
“Kendi enerjimizi kendimiz üreteceğiz”

Sağlıklı ve iklim dostu bir kent yaratmak için Avrupa Birliği Belediye Başkanları Sözleşmesi'ne taraf olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, karbondioksit salınımını 2020 yılına kadar yüzde 20 azaltma taahhüdünü yerine getirebilmek için eylem planı hazırladı. Belediyedeki birimlerin yöneticileri için düzenlenen “Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı” bilgilendirme toplantısında konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, bürokratlarına hedef gösterdi: “Daha temiz bir İzmir için hedefimiz kendi enerjimizi kendimiz üretmek olmalı. Planlarınızı buna göre yapın”.
Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda yapılan “Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı Bilgilendirme Toplantısı”nda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Avrupa Birliği Belediye Başkanları Sözleşmesi'ne taraf olarak verdikleri karbon ayak izini yüzde 20 oranında azaltma taahhüdünü yerine getirme konusundaki zorluklara dikkat çekerek, “Her şeye rağmen bu sözü verdik çünkü başaracağımızı biliyorum. Daha sağlıklı, temiz bir çevreye sahip, iklim dostu bir kent yaratmayı ve gelecek kuşaklara çevre standartları daha da yüksek bir İzmir bırakmayı hedefliyoruz” dedi. 
Raylı sistem ve elektrikli otobüs yatırımları ile ihtiyaç duyulan enerjiyi sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmesi yolundaki çalışmalarla karbondioksit salınımını azaltacaklarını belirten Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
“Biz, çok ciddi kaynak ayırarak kendi enerjimizi sürdürülebilir kaynaklardan sağlamalıyız. Bunu yapınca, karbon ayak izini de azaltmış olacağız. Aynı zamanda kurum olarak en büyük gider kalemimiz olan enerjiyi sıfır maliyet ile elde etmiş olacağız. Böylece hem temiz bir İzmir hedefine büyük bir katkı sağlayacak hem de belediyemize kaynak yaratacağız. Yükselen mali yapımız ile de kentimizin ihtiyacı olan yatırımları yaparak İzmir'i geliştireceğiz. Geri dönüşü olan böylesi yatırımları dış finansman ile yapabiliriz. Hedef, kendi elektriğimizi kendimizin üretmesidir. Tüm arkadaşlarımız plan ve programlarını buna göre yapmalı.”