Header Reklam
Header Reklam

Kartal’ın geri dönüşüm atıkları, içerisinde bilgi barındırıyor

15 Ağustos 2018 Dergi: Temmuz-Ağustos 2018
Kartal’ın geri dönüşüm atıkları, içerisinde bilgi barındırıyor

Kartal Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren TAK (Tasarım, Araştırma, Katılım) Kartal, sosyal değişime duyarlı tasarım süreçleri ile ilçedeki çalışmalarına devam ediyor.

Bu çalışmalar kapsamında son olarak çeşitli geri dönüşüm atıklarını kullanarak Ankara Caddesi’nde bulunan bir alana sokak kütüphanesi yaptı. TAK Kartal’ın “Şok Kıyı Köşe” (kıyıda köşede kalmış alanları fonksiyonel hale getirme) programıyla gerçekleştirdiği tasarım çalışmasında, 5 tasarımcı ve 5 Kartallı vatandaş, 5 saat içinde, 5 malzemeyle belirlenen bir soruna çözüm buluyor. TAK Kartal, bu şekilde vatandaşın da katılımını sağlayarak projeyi interaktif hale getiriyor, zaman ve malzeme sınırlaması ile yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasını sağlıyor, kıyıda köşede kalmış alanları fonksiyonel hale getirip kentin, içinde yaşayan insanların değişimine ayak uydurmasına katkı sağlıyor. Dikkat çeken projede; 5 tasarımcı ve 5 Kartallı vatandaş, Ankara Caddesi’nde bulunan elektrik direğine; 5 adet geri dönüşüm atığı malzemesini kullanarak ‘Sokak Kütüphanesi’ yaptı.

Her birinin ortalama 20 kitap kapasitesinde olduğu kitaplıkların elektrik direğine yerleştirilmesinin ardından kitapların yağmurdan ve rüzgârdan etkilenmemeleri için de pleksiglasdan kapaklar yapıldı, boyanan kapaklar metal tellerle yerlerine sabitlendi. Kitaplıktan isteyen her vatandaşın yararlanabileceğini belirten TAK Kartal ekibi, kitaplıktaki sirkülasyona katkı sağlamak isteyen herkesin, kitaplığa kitap bırakabileceğini söyledi.