Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi, İklim Sohbetleri ile Çevre Sorunlarına Dikkat Çekiyor

04 Ocak 2021 Dergi:

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi’nin düzenlediği İklim Sohbetleri bu hafta da çevre sorunlarını ve çözüm önerilerini masaya yatırdı. Uzmanlar gençlere çevre konularına duyarlı olma konusunda davette bulundu.

Pandemi sürecinde online söyleşilerle de gençlerle buluşan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi, her hafta düzenlenen İklim Sohbetleri ile çevre sorunlarına dikkat çekmeye devam ediyor. Bu kapsamda Gençlik Merkezi’nin YouTube kanalı @ebbgenclik üzerinden yapılan canlı yayında EUROSOLAR Türkiye Yenilenebilir Enerji Birliği Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar ile Türkiye Çevre Platformu Dönem Sekreteri Oktay Demirkan önemli konulara değindi.

Prof. Dr. Uyar, “İklim değişikliği konusunda bunun azaltılması ya da ona uyum sağlamak meselesi var. Koronavirüste olduğu gibi maske takmak, ilaç, aşı bulmak buna bir uyum sağlamaktır. Ama kesin çözüm sorunu ortadan kaldırmak. İklim değişikliğinde de ana sorun fosil yakıtlar. Kömür, doğalgaz, petrol gibi yakıtların ortaya çıkardığı bir sonuç. İş sonunda mutlaka yenilenebilir enerjiye dönüyor. En kısa zamanda etkin ve yenilenebilir enerjiye geçmek çok önemli. Bu teknolojileri ortaya koymak lazım. Çevre sorunlarının ana sorunu geçmişte kalan teknolojiler sebebiyledir. Bunun da önemini iyi anlamak lazım” diye konuştu. 

Türkiye Çevre Platformu Dönem Sekreteri Oktay Demirkan ise gençleri çevre mücadelesine katmak gerektiğini belirterek, “Gençlerimizi mutlaka bu konuda daha duyarlı ve konunun içerisinde olmaya çağırmalıyız. Örneğin kuraklık konusunda önemli bir durum var. Maden aramalar için çok sayıda ruhsat verildi. Orada sayısız sondaj yapılıyor. Üstelik kimyasal maddeler kullanıldığı için su kullanmadan kirleniyor. Bunun gibi birçok konuda mutlaka duyarlı olmalıyız” dedi.

İklim Sohbetleri gençlerin çevre konularında daha fazla bilgilendirilmesi ve farkındalık yaratmak amacıyla online olarak yapılmaya devam edecek.Slider Altına