ECOMONDO 2019 Rimini'de döngüsel ekonomiye ayna tutacak

04 Eylül 2019 Dergi: Temmuz-Ağustos 2019

IEG (İtalyan Fuar Grubu) tarafından İtalya’nın Rimini kentinde 5-8 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenecek Ecomondo Yeşil, Çevreci Teknolojiler Fuarı, yeni, yeşil enerji teknolojileri konusunda Akdeniz Euro bölgesinin lider etkiniği olacak. ECOMONDO’da entegre atık yönetiminde yenilikler, entegre atık su döngüsü, hidrojeolojik dengesizlik gibi konular öne çıkacak.
Yeşil ve döngüsel ekonomilerin sektörler arası ortak yaşamını kavramak isteyen ticaret ve sanayi temsilcileri için uygun buluşma noktası olacak . ECOMONDO’ya, yenilenebilir enerji dünyasını temsil edecek Key Energy ile üç yılda bir düzenlenen Atık Araç Fuarı Sal.Ve eşlik edecek.
ECOMONDO 2019, İtalya Çevre Bakanlığı ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı işbirliği veYeşil Ekonominin Ulusal Konseyi’nin desteğiyledüzenleniyor.
Döngüsel ekonomide lider olan ve yeni iş modelleri hedefleyen işletmeler için inovasyon inkübatörü olan Ecomondo, yeni yasal düzenlemeler karşısında çeşitli stratejilerin yönetilmesi ve planlanması konusunda fayda üretilen bir platform olarak ziyaretçilerinin karşısına çıkacak.
Fuarın etkinlik programının Teknik Bilim Komitesi'ne Bologna Üniversitesi’nden Profesör Fabio Fava başkanlık edecek.
 

ECOMONDO 2019'da dört ana sektörü biraraya getirecek:
Üretim proseslerinin verimliliğini artırmak için malzemenin bütünleşik yönetimi ve kullanımında tüm yenilikçi teknolojiler Rimini'de olacak. AB’nin Döngüsel Ekonomi Paketi’ni onaylaması, ardından ulusal düzeyde kabul edilmesinin ardından, Ecomondo geri kazanım ve geri dönüşüm konularında yerleşik bir döngüsel ekonomi sistemine geçiş olanağı sunacak.
Döngüsel Biyoekonomi için, tek kullanımlık plastik ürünlerin sınırlandırılması ve ortadan kaldırılması amacıyla AB düzenlemeleri olacak. Dünyada sürdürülebilir ürün pazarının rekabet edebilirliğini artırabilen, hızla genişleyen inovasyon için büyük bir teşvik söz konusu. Son yıllarda, ECOMONDO etkinlik programları içinde örnek vaka çalışmalarına, ardından yeni girişimci projelere ve son zamanlarda dünya çapındaki büyük İtalyan işletmelerinin elde ettiği olağanüstü sonuçlara yer verdi. Biyobozunur kompostlanabilir biyoplastiklerde liderliği sağladı.
Bir diğer önemli alan da, kirlenmiş alanların iyileştirilmesi, geri kazandırılmasıdır. Bu alanda faaliyet gösteren kuruluşlar, ‘kahverengi alanlar” olarak da adlandırılan terk edilmiş endüstriyel alanlar gibi yerlerin yeniden kullanımı için hizmet veriyor. Bu alan aynı zamanda sel ve kıyı erozyonu gibi ana iklimsel risklere karşı, hidrojeolojik riskler konusunu da kapsıyor.
Son olarak, entegre atık su döngüsüne ayrılmış bölümde, kaynak alanından çevreye geri dönüşüne kadar su döngüsü ele sergilenecek. Bu bölüm, bu yıl iki katı genişlemiştir. Fuar alanında ayrıca, tarımda su kullanımına odaklanılacak ve Su Teknik Bilim Komitesi'nin iki üyesi Francesco Fatone (Marches Polytechnic Üniversitesi ve Uluslararası Su Birliği - IWA) ve Attilio Toscano (Bologna Üniversitesi) tarafından, sürdürülebilir sulama konulu bir seminer verilecek.
2019’da, Ecomondo, bir kez daha, ASTER - Emilia-Romanya Bölgesi, EIT’in (İklim, Hammadde ve yenilikçi enerji) Bilgi İnovasyon Topluluğu, Bolonya Üniversitesi Confindustria Giuseppina Mai Vakfı’nın destek ve teşvikleriyle uluslararası profesyonel ziyaretçilerini Rimini’de ağırlayacak.