Header Reklam
Header Reklam

E-atıkların Geri Dönüşümü İçin ELDAY’dan Osmaniye Belediyesi’ne Büyük Destek

03 Mayıs 2019 Dergi: Mart-Nisan 2019
E-atıkların Geri Dönüşümü İçin ELDAY’dan Osmaniye Belediyesi’ne Büyük Destek

ELDAY, bu kez Osmaniye Belediyesi ile e-atıkların geri dönüşüme kazandırılması için önemli bir iş birliğine imza attı. İşbirliği kapsamında, ELDAY’ın tedarik ettiği ve Osmaniye Belediyesi tarafından kentin belirli noktalarına yerleştirilen özel konteynerlarda toplanan e-atıklar, geri dönüşüm tesislerine gönderilecek.

Doğru şekilde toplanıp atılmadığında hava, su ve toprağı kirleterek çevre ve insan sağlığı için tehlikeler yaratan elektrikli ve elektronik atıkların (AEEE) geri dönüşümünü teşvik etmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla hayata geçirilen projeye, Osmaniyeliler de büyük destek veriyor.


E-atıklar geri dönüştürülmezse hem ekonomiye hem çevreye zarar veriyor
İşbirliğine ilişkin açıklamalarda bulunan ELDAY Genel Müdürü Muharrem Yamaç, “Osmaniye Belediyesi’ne e-atıklar konusundaki duyarlığı için teşekkür ediyoruz. Ülkemizde her yıl 500 bin ton e-atık çıkıyor ve gelişen teknoloji ve değişen tüketici ihtiyaçları sonucunda bu sayı her yıl yüzde 10 artıyor. Bu atıkların çoğunu evlerimizde, işyerlerimizde kullandığımız çamaşır makinesi, fırın, kahve makinesi, elektrikli süpürge, faks, yazıcı gibi eşyalar oluşturuyor. Maalesef sistemli şekilde toplanmadığı zaman da bu atıklar doğrudan çöpe gidiyor. Geri dönüştürülmediği takdirde, hem çevreye hem de ekonomiye büyük zararları dokunan e-atıkların geri dönüşümü konusunda herkesi daha duyarlı ve bilinçli olmaya davet ediyoruz” dedi.

“E-atıklar konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz”
Proje hakkında konuşan Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ise şunları söyledi: “Osmaniye Belediyesi olarak, ELDAY gibi önemli bir kurumla işbirliği içinde olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Özellikle, iklim değişikliklerinin etkisinin çok fazla hissedildiği bu yüzyılda tüm atıkların kaynağında ayrı toplanarak geri dönüşüme gönderilmesinin büyük önem arz ettiğinin bilincindeyiz. Bu değerli projemizle, hem ülke genelindeki sıfır atık projelerinde diğer belediyelere örnek olmak hem de e-atıklar konusunda bir farkındalık yaratmak istiyoruz.”