Bursa’da “Sıfır Atık Projesi” ile 216 Ağaç Kesilmekten Kurtuldu

05 Ağustos 2020 Dergi: Temmuz-Ağustos 2020

“Sıfır Atık Projesi” kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binasında uygulanan çalışma ile 18 ayda 13 ton kağıdın geri dönüşümüyle 216 ağaç kesilmekten kurtuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tüm Türkiye’de başta kamu kurum kuruluşları olmak üzere üniversite, okul, hastane, alışveriş merkezleri ve nüfusun yoğun olduğu yerlerde geri dönüşebilen atıkların kontrol altına alınması için “Sıfır Atık Projesi” başlatılmıştı. 

  • İsrafın önlenmesi, 
  • Kaynakların daha verimli kullanılması, 
  • Oluşan atık miktarının azaltılması, 
  • Etkin toplama sisteminin kurulması ve 
  • Atıkların geri dönüştürülmesini

hedefleyen proje kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi de dönüşümde önemli bir mesafe kat etti. Atıkların kaynağında ayrılmasını sağlamak amacıyla Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binasında tüm katlara atıklar için ayrı ayrı toplama kutuları konulurken, tüm personele geri dönüşümün önemi ve Sıfır Atık Projesi hakkında eğitim verildi.

Sıfır atık konusunda sergilediği performans ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden ‘Sıfır Atık Belgesi’ alan Bursa Büyükşehir Belediyesi, hizmet binasında 2019 yılı başından bugüne kadar 13 ton kağıdın geri dönüşümünü sağladı ve böylelikle 216 ağaç kesilmekten kurtuldu. Tasarrufun yanı sıra aynı zamanda önemli bir çevre projesi olan sıfır atık ile yine belediye binasından 9 ton plastiğin dönüşümü ile 24 bin 445 litre petrol kazanımı sağlandı. Proje kapsamında 3 ton camın geri dönüşümüyle 4 ton hammadde kazanımı, 356 metreküp su tasarrufu ve 108 bin 346 kilovatsaat enerji tasarrufu sağlanmış oldu.

Belediye olarak gerekli çalışmaları yaptıklarını dile getiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Sıfır Atık Projesi, Bursa ölçeğinde yürütülen çalışmaların hız kazanmasına ve atık toplama veriminin artmasına katkı sağlayacaktır. Geride kalan 18 ayda sağlanan dönüşümle önemli bir tasarruf elde ettik. Büyükşehir olarak bu konudaki kararlılığımız devam edecek” dedi.Slider Altına