Header Reklam
Header Reklam

Antalya’da hedef 5 milyon ağaç

02 Kasım 2016 Dergi: Eylül-Ekim 2016

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Cumhurbaşkanlığı himayesinde “Çiçek ve Çocuk” teması ile yapılan EXPO 2016 Antalya kapsamında, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği’nin (AIPH) gerçekleştirdiği Uluslararası Yeşil Şehir Konferansı’na katıldı. Türel, görev sürelerinin sonuna kadar Antalya’da 5 milyon ağaç dikme hedefi koyduklarını söyledi.

Yılda 1 milyon ağaç

2004 yılında ilk kez belediye başkanı olduğunda Antalya’nın şehir girişlerini ağaçlandırarak işe başladığını anlatan Başkan Türel, şunları söyledi: “Eskimiş kamu binalarını yıkıp park yaptık. Antalya’nın en güzel kavşağına o dönemde tarihe tanıklık etmiş büyük zeytin ağaçlarını diktik. 2014 yılında yeniden başkan olduğumda da ilk projemiz şehir merkezinde bina yıkıp park yapmak oldu. Kendimize yılda 1 milyon, görev süremiz sonuna kadar da 5 milyon ağaç dikme hedefi koyduk. Yeşil şehir hedefimiz, bizi Communities in Bloom’un başkan ve üyeleri ile tanıştırdı. Kanada’da 5 Çiçekli Altın Şehir ödülünü aldık. Bu ödülü almamız bizi daha büyük projeler için teşvik etti. Antalya aynı heyecanla ‘yeşil şehir’ hedefine yürümeye devam edecektir”.

En güzel balkon ve bahçe yarışması

Antalya’nın yeşil alan bakımından şanslı bir il olduğunu kaydeden Türel, şöyle devam etti: “Antalya’nın çevresi bozulmamış, doğal peyzaj alanıdır. Fakat şehir merkezlerimizin, bazı mahallelerimizin daha fazla yeşil alana ihtiyacı olduğu açık. Bir çiçek şehri olması gereken Antalya’nın çatılarında ve balkonlarında yeterli seviyede çiçek yok. Türkiye’de balkon çiçeklendirmesiyle daha çok kadınlar ilgileniyor. Bu sebeple bu yıl en güzel balkon ve bahçe çiçeklendirmesi yarışması yaptık. Bu yarışmalara ve yeni projelere yeşil şehir Antalya imajı yerleşene kadar devam edeceğiz”.