2015 ISWA Dünya Kongresi Antwerp’de gerçekleştirildi   

30 Ekim 2015 Dergi: Eylül-Ekim 2015

International Solid Waste Association-ISWA tarafından düzenlenen 2015 Dünya Kongresi 7-9 Eylül 2015 tarihleri arasında Belçika'nın Antwerp kentinde düzenlendi. Kongrenin hedef kitlesi olan atık konusunda çalışan profesyoneller, sanayiciler, dünyanın her yerinden, her seviyeden politika yapıcıları, araştırmacılar ve girişimciler bir araya gelip bu dönüşüm içinde kendi rollerini gözden geçirip tartıştılar. 

ÇEVKO Vakfı Kamu ve Dış İlişkiler Müdürü Alphan Eröztürk, GÜS konulu panelde EXPRA Genişletilmiş Üretici Sorumluğu - GÜS çalışma grubunu temsilen panelist olarak yer aldı.

ISWA 2015'i değerlendiren kongrenin bilimsel başkanı Prof. Dr. Karl Vrancken'ın kapanış konuşması özet olarak şöyleydi: “ISWA 2015 Dünya Kongresinde gördük ki, atık yönetimi çok canlı ve heyecanlı bir grup insanın çalıştığı bir sektör. Kongrede yeni görüşler sunuldu; yenilikçi teknolojiler, iyi yönetişim ve sektörün değişen rolü tartışıldı. Çok keyifli vakit geçirdik. Kongre bize son birkaç on yılda çok önemli gelişmeler kaydedilmiş olduğunu, öncü örnekler ve yerleşmiş iyi uygulamalar bulunduğunu gösterdi. Ancak yine gördük ki, nüfus yaşlandıkça ve şehirler büyüdükçe bir dizi önemli zorlukla karşı karşıya kalıyoruz.

En acil konular:
- düşük ve orta gelir düzeyindeki ülkelerde atık toplama
- açık çöp döküm sahalarının kapatılması
- atık bertarafından malzeme yönetimine geçiş yapılması gerekliliği

Flanders ve Antwerp Şehri gibi Batı Dünyasının kimi bölgelerinde toplama oranları %100, geri dönüşüm oranları %70'e ulaşmış durumda. Yine de tüm dünyada daha fazla geri dönüşüme, değer katmaya ve yeniden kullanıma olanak sağlayacak atık toplama programlarını güçlendirmek ve ayrı toplama uygulamasını yerleştirmek gerekiyor. Gelişmekte olan birçok ülkede toplama oranları %40-60 seviyelerinde. Bu oranları yükseltmek için girişimde bulunmalıyız. Yüksek gelirli ülkelerden aldığımız dersleri, gelişmekte olan dünyaya uygulamalı ve performansı yüksek atık yönetim sistemlerine geçiş yapmalarına yardım etmeliyiz. Öngörülen nüfus artışıyla birlikte, gelişmekte olan ülkelerdeki birçok şehrin atık üretiminin önümüzdeki yıllarda iki katına çıkması bekleniyor. Sektör yatırımları sadece atık toplama ve atık yönetim altyapısıyla sınırlı kalmamalı, kaynakta önlemeye de yatırım yapılmalıdır”.


Etiketler


Slider Altına