Header Reklam
Header Reklam

Parabol Yazılım, METIS ile şehirlerde trafiği planlıyor

04 Eylül 2019 Dergi: Temmuz-Ağustos 2019

Kuruluşundan bu yana akıllı ulaşım sistemleri sektöründe trafik yönetimi ve analizi üzerine çözümler üreterek şehir yetkilileri ve vatandaşlar için akıllı ulaşım hizmetleri geliştirmeye devam eden Parabol Yazılım, geliştirdiği büyük veri ve yapay zekâ teknolojileriyle zenginleştirilmiş olan Trafik Kontrol Merkezi Platformu, METİS ile halihazırda 25'ten fazla şehirde ve 6 ülkede (Türkiye, BAE, Gürcistan, Bahreyn, Kazakistan ve Hindistan) faaliyet gösteriyor. Şehirde trafik yoğunluğunu azaltmak, trafik yönetim ve planlamalarını akıllı sistemler aracılığıyla yapmak isteyen belediyeler tarafından tercih edilen METİS platformunda 400'den fazla kavşak ve 10.000+ sensör ve sistem 7/24 yönetildiğini belirten Parabol Yazılım Pazarlama Uzmanı Tuğçe Işık, sistem hakkında şu bilgileri verdi: “Modüler yapısı, entegrasyonu kolaylaştıran mimarisi ve birlikte çalışabilen sistem tasarımı ile şehrin trafik ağındaki ihtiyaçlarına tam olarak uyan gerçek zamanlı çözümler üreterek trafik ağındaki sorunlara ve öngörülemeyen olaylara müdahale imkânı sağlamaktadır. Platformda, GPS, Bluetooth, kamera ve sensörlerden toplanan ve işlenen günlük 50 milyarın üzerindeki trafik verisi, yöneticiler ve vatandaşlar için veriye dayalı önerilere ve aksiyon almaya yönelik analizlere dönüştürülmektedir.
 
Toplanan büyük mobilite verilerinin katkısıyla METİS, tüm şehir ulaşım ağının trafik kalıpları ve davranışlarını anlamamıza yardımcı olmaktadır. Sistemde, trafiğin mevsimsel değişkenlikleri, zirve saatler, darboğazlar, çekim merkezleri (POI) ve anormal durumların tespiti gibi çok boyutlu trafik analizleri yapılabilmektedir. Bu analizler kullanıcı ara yüzüyle operatörlere sunulmakta ve onların gerekli aksiyonları alma süreleri kısalmaktadır. Örneğin, kaza gibi bir anormal durum tespiti sonucu operatörlere giden uyarılarla olayın tespit süresi kısalmakta ve zararlar minimuma indirilebilmektedir. Aynı zamanda, platformda gerçek zamanlı veri ve analizlerin yanında ileriye yönelik trafik yoğunluğu öngörüleri de sunulmaktadır. Trafik operatörleri 15-30-60 dakikalık ileriye yönelik trafik yoğunluklarını görebilmekte ve trafik davranışlarının analizini yapabilmektedir.
 
Trafik sıkışıklığının toplum, çevre ve ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri düşünüldüğünde METİS’in bu konularda sağladığı faydalar yadsınamaz derecede önem taşımaktadır. METİS kullanımıyla şehir merkezlerinde trafikte bekleme süreleri önemli ölçüde azalmakta ve buna bağlı olarak karbon salınımı ve yakıt tüketiminde de azalmalar gerçekleşmektedir. Örneğin Konya’da temmuz ayındaki bir aylık iyileşme sonucunda vatandaşların trafikte bekleme süreleri %21 oranında azaldı. 135 ton karbon salınımında azalma sağlanırken 80.000 litreden fazla da yakıttan tasarruf edildi. Böylece, daha sağlıklı ve huzurlu bir şehir olma yolunda iyileşmeler sağlandı”.


 Slider Altına