Header Reklam
Header Reklam

İstanbul’da toplu ulaşımda minibüs takip sistemi devri

24 Nisan 2017 Dergi: Mart-Nisan 2017
İstanbul’da toplu ulaşımda minibüs takip sistemi devri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kent içi ulaşımda devrim yaratan hizmetlerle İstanbul’u tüm dünyaya örnek olacak şehirlerden biri hâline getiren çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Bu kapsamda; Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge ile başta terör olayları olmak üzere, meydana gelebilecek adli olayların araştırılması, delillere ve faillere ilişkin bilgilere hızlı ulaşılması ve nihai olarak suçların aydınlatılabilmesi amacıyla, toplu ulaşım araçlarının içerilerine kayıt tutabilme özelliğine sahip kameralar yerleştirilmesi görevi UKOME ve İTK kurullarına verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Emniyet Müdürlüğü’nün görev ve hizmet alanına giren bu konulara destek vermenin yanı sıra, akıllı şehir konsepti ve toplu ulaşımın hizmet kalitesinin geliştirilmesi noktasında çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Akıllı ulaşım sistemleri, akıllı şehirler, izleme sistemleri, veri depolama, takip ve kontrol sistemleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce geliştirilen “Akıllı Şehir Teknolojileri” proje alanlarından biri olarak dikkat çekiyor. Akıllı ulaşım teknolojileri kent içi teknolojik altyapının yükseltilmesinin yanı sıra kent içi güvenliğinde arttırılmasına yönelik aksiyonları da kapsıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından bu proje kapsamında tüm minibüs ve taksi dolmuşlar araçlarına; aracın içerisinde kör nokta bırakmayacak şekilde yerleştirilecek kameralar, araç takip ünitesi ve panik butonu yerleştirilerek tüm cihazların, kurulmakta olan Toplu Ulaşım Denetim ve Yönetim Merkezi’ndeki tek bir sistem tarafından yönetilmesi sağlanacak.

Proje ana hatlarıyla;

-Güzergâh ve konum takibi, 

-Denetim birimlerince her an izlenen “Güvenli Yolculuk”

-Hız Optimizasyonu ve takibi ile kaza riski düşürülmüş bir seyahat,

-Afet ve acil durumlarda Merkez tarafından koordine edilen, bu gibi durumlarda krizin değil çözümün bir parçası haline gelmiş bir toplu ulaşım sistemi, hedeflerini yerine getirmeyi amaçlıyor.Slider Altına