Bulut Kent Bilgi Sistemi hayata geçti

30 Ekim 2015 Dergi: Eylül-Ekim 2015

Ülke genelindeki yerel yönetimler arasında hızlı ve sağlıklı bilgi paylaşımını hedefleyen Bulut Kent Bilgi Sistemi'nin açılışı ve imza töreni dolayısıyla Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin ve belediye üst düzey yöneticilerinin katılımıyla Grand Cevahir Otel'de düzenlenen program, tanıtım filminin gösterimiyle başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde kentlerin gelecek planlaması ve imar düzenlemelerini içeren “Bulut Kent Bilgi Sistemi” ile daha nitelikli ve hızlı hizmet döneminin kapıları açıldı. Elazığ, Ardahan, Talas ve Kırşehir'de pilot çalışması tamamlanan Bulut Kent Bilgi Sistemi'ne Aksaray, Amasya, Bayburt, Çankırı, Çorum, Bolu, Düzce, Erzincan,Kütahya, Sivas, Yozgat Battalgazi, Yeşilyurt, Atakum, Canik, İlkadım ve Tekkeköy belediyelerinin temsilcileri de imza atarak entegre oldu.

Yılda 400 milyon TL tasarruf sağlanacak

Bulut Kent Bilgi Sistemi kapsamında öncelikle saha çalışması ve arşiv sayısallaştırması karar destek sistemi kurulacak. Bina, ruhsat, mekânsal plan, altyapı ve diğer ilgili veriler sistemde yönetilecek şekilde ücretsiz olarak toplanacak ve bütünleştirilecek.

Yapılacak bu çalışmalar kapsamında yerel yönetimler tarafından vatandaşa sunulan hizmetin kalitesi ve hızının artacağı bildirilen Bulut Kent Bilgi Sistemi ile yerel yönetimlerin iş süreçleri iyileştirileceği, bilişim personeli maliyetlerinin asgari düzeye ineceği ve gelir takibi ile tahsili kolaylaştırarak yerel yönetimlerinin kaynaklarının arttırılacağı kaydedildi. Ayrıca milli kaynaklarla geliştirilen yazılımın, lisans maliyetlerini de ortadan kaldırması beklenirken, Bulut Kent Bilgi Sistemi'nin ülke genelinde yaygınlaştırılmasıyla yıllık 400 milyon TL tasarruf sağlanması hedefleniyor.Slider Altına