Araç parkı ödeme sistemlerinde yeni teknoloji    

30 Ekim 2015 Dergi: Eylül-Ekim 2015

İskoçya Glasgow’da araç sahipleri, park ücretlerini cep telefonlarını kullanarak ödeyebiliyor. Cobalt Telefon Teknolojileri tarafından geliştirilen ve parklanma ücretlerinin cep telefonları kullanılarak banka kartlarıyla ödenmesini sağlayan telefon-parketme çözümü “RingGo” sistemi İngiltere’nin Glasgow kenti şehir merkezinde uygulamaya konuldu. 

“RingGo” teknolojik çözümü ile araç parkı için gereken ödemeler, cep telefonları aracılığıyla kredi kartları ve ATM kartlarıyla ödenebiliyor. Böylece nakit para kullanımı da ortadan kaldırılıyor. Özel servis sistemi RingGo, Birleşik Krallık’ta toplam 225 şehir ve yerleşim bölgesinde kullanılıyor. Sistem araç sahiplerinin park ücretlerini kendi cep telefonları aracılığıyla banka kartlarından ödemelerini sağlıyor. Sistem kullanıcıları ayrıca, isterlerse arabalarının yanına gelmeden park sürelerini uzatabilmeleri imkânı veriyor ve yazılı hatırlatma mesajları da alabiliyorlar.

Glasgow Belediyesi Sürdürülebilirlik ve Ulaşım Meclisi üyesi Alistair Watson, sistemin kurulumuna ilişkin yaptığı açıklamada; “Cadde üstü parklar için günlük ödeme istemi istiyorduk RingGo sistemi UK’deki pek çok şehirde başarıyla uygulandığı için biz de uygulamaya karar verdik. Ve gördük ki, aldığımız tepkiler oldukça pozitif. Sistemi devreye aldığımız günden beri günlük rakamlar hızla artmaya başladı. Sadece 10 gün sonra 2 bin 100 yeni işlem kaydı aldık” dedi.

RingGo, pek çok farklı ödeme kanalı sunuyor. Araç sahipleri akıllı telefonlarıyla online olarak ya da doğrudan arayarak kaydolabiliyorlar. Aracın plaka numarası, rengi, park yeri, istenilen zaman aralığı ve ödeme kartlarının detayları sisteme kaydediliyor.

Parklanma için park biletleri gerekmiyor, aracın kayıtlı plakası elde taşınır cihazlarla, parklı olduğu yer için kayıtlı olup olmadığı kontrol ediliyor;  aracın plakası ya da yer kaydı yanlış verilmişse sürücüye ceza kesiliyor. 

Alistair Watson açıklamasına şu şekilde devam ediyor: “Yeni sistem, parklar için hızlı ve kolay ödeme imkânı sağlıyor. Bu nakit ödemesiz park sistemi, şehirde düzenli parklanması olan herkes için oldukça kullanışlı bir sistem. Ayrıca parklanma makinelerinin sayısını da azaltıyor”.Slider Altına