Header Reklam
Header Reklam

Akhisar Belediyesi Akıllı Atık Toplama Sistemini Hayata Geçirdi

15 Temmuz 2020 Dergi: Mayıs-Haziran 2020
Akhisar Belediyesi Akıllı Atık Toplama Sistemini Hayata Geçirdi

Akhisar Belediyesi daha yaşanılabilir ve daha temiz bir Akhisar için harekete geçerek Akıllı Atık Toplama sistemini hayata geçirdi.

Vatandaşların sağlığının her şeyden daha önemli olduğunu söyleyen Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, ilçedeki atıkların takibi ve atık toplama planlaması için dijital sisteme geçtiklerini belirterek, bu sistem sayesinde çevre kirliliğinin önüne büyük oranda geçeceklerini ifade etti.

Daha temiz bir şehir için harekete geçen Akhisar Belediyesi, Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görevli personelleri ile birlikte kent genelinde çalışmalarını sürdürüyor. Akhisar’da bulunan 4 bin 500 adet çöp konteynerinin hepsini Akıllı Atık Toplama Sistemi kapsamında işaretleyen belediye ekipleri, bu sistem ile hem konteynerlerin temizlik takibini yapıyor hem de doluluk oranlarına uzaktan erişim sağlayabiliyor.

“Akhisar’ı her alanda geleceğe taşımaya devam edeceğiz”
Koronavirüs (COVID-19) salgının başladığı tarihte, halk sağlığını koruyabilmek için Akıllı Atık Toplama Sisteminin çalışmalarına başladıklarını belirten Başkan Besim Dutlulu, hayata geçirdikleri bu sistem ile Akhisar’daki çevre kirliliğinin büyük oranda önüne geçeceklerini dile getirdi. Başkan Dutlulu konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Gelişen teknoloji ile birlikte Akhisar’ımız akıllı kent olma yolunda hızla ilerliyor. Bu kapsamda şehrimizde Akıllı Atık Toplama sistemini hayata geçirdik. Sistem sayesinde halkımızın temizlik taleplerine hızlı çözümler üretmenin yanı sıra halk sağlığı ve hijyen açısından oluşabilecek tüm sorunların da önüne geçeceğiz. Hem iş gücümüzü daha verimli kullanabileceğiz hem de şehrimizin daha temiz olmasını sağlayacağız. Akhisar’ımızı her alanda geleceğe taşımaya devam edeceğiz.”

“Vatandaş memnuniyetini en üst düzeye çıkardık”
Çevre ve Koruma Müdürü İsmail Baydemir “Araçlarımızda, rotaları ve konteynerleri takip ettiğimiz dijital bir sistem bulunuyor. Sisteme entegre ettiğimiz tüm çöp konteynerlerinin konumlarını uzaktan dijital bir ortamda takip edebiliyoruz. Şoför arkadaşlarımız, dijital tabletler üzerinden sorumlu oldukları konteynerleri takip ederek, şehrimizin temizlenmesini sağlıyor ve oluşabilecek çevre kirliliğinin önüne geçiyorlar. Tüm bu tabletlerin bağlı olduğu, kontrol merkezi olarak kullandığımız bir ana bilgisayarımız var. Çöp arabalarımızı bu bilgisayarımızdan takip ederek, hangi mahallemize aracımız ne zaman ulaştı, hangi konteynerde ne kadar vakit geçirildiği, şehrimizdeki tüm konteynerlerin alınıp alınmadığı gibi verilere ulaşıyoruz. Bu sayede vatandaşlarımızın şikayetlerine anlık olarak müdahale edebiliyoruz. Bu sistem sayesinde hem yüzde 30 oranında tasarruf ediyoruz hem de vatandaş memnuniyetini en üst düzeye çıkarıyoruz” dedi.

Akıllı belediyeciliğin güzel bir örneği
Bu sistemin yüzde yüz yerli bir sistem olduğunu belirten Evreka Akıllı Atık Topla Sistemi Sorumlusu Murat Çankaya ise “Akhisar Belediyesi, akıllı belediyecilik anlamında geniş bir vizyon göstererek bu teknolojiyi Akhisar’da kullanmaya başladı. Akhisar Belediyesi bu sistemi kullanmaya başladıktan itibaren oldukça verim elde etti; hem zamandan tasarruf etti hem ekonomik olarak maliyetlerini düşürdü hem de vatandaş memnuniyetini artırdı. Akhisar halkına hayırlı olmasını dilerim” dedi.