Header Reklam
Header Reklam

Sürdürülebilir toplu taşımacılık sistemlerinde dünyanın örnek şehirleri

16 Nisan 2018 Dergi: Mart-Nisan 2018
Sürdürülebilir toplu taşımacılık sistemlerinde dünyanın örnek şehirleri

Toplu taşımacılık yerel yönetimlerin en önemli gündem maddesi haline geldi. Artan nüfus ve şehirleşme ulaşım konusunu beraberinde getiriyor; bu da toplu taşımacılıkla ilgili yatırımları ön plana çıkarıyor. Toplu taşıma sistemleri, şehirlerin refah ve gelişmişlik düzeyini artıran önemli bir faktör. Bu noktada şehirlerin daha sürdürülebilir olması açısından da önemi yadsınamaz.

Dünyada şehirlerle ilgili pek çok araştırma yapılıyor. Bu araştırmalardan biri, kısa bir süre önce Sustainable Cities Mobility Index ile karşımıza çıkıyor. Toplu taşımacılık insan, çevre ve ekonomi başlıkları altında ele alan endeks, bu başlıklara göre sürdürülebilir toplu taşımacılıktaki en iyi şehirlerini seçti.

Dünyanın en sürdürülebilir toplu taşımacılık sistemine sahip 15 şehrini, bu endekse göre sizler için derledik. İşte o 15 şehir:

1. Hong Kong

24 saat yaşayan bu şehrin ulaşım sistemi o kadar başarılı ki, doğal ve fiziksel zorluklar birer avantaja çevrilmiş. Mükemmel işlevli metro sistemi, şehrin simgesi tramvaylar ve iki katlı İngiliz etkili otobüsler şehrin her noktasına ulaşıyor. Şehrin sakinleri ve Hong Kong'u ziyaret edenler neden şehrin listenin zirvesinde olduğunu çok net şekilde hissediyorlar.

2. Zürih

Kusursuz şekilde tasarlanmış bu şehrin, mükemmel şekilde çalışan toplu taşıma sistemi sayesinde özel araç kullanımı her geçen gün düşüyor. Tüm bunlar olurken söz konusu 3 kategorinin de mükemmel dengesi de dikkat çekiyor.

3. Paris

Dünyanın turizm açısından en önemli merkezlerinden biri olan Paris'te inşa edilen toplu taşıma sistemi, şehrin yerlilerinin yanında şehri ziyaret eden milyonlarca turistin de günlük yaşamını daha kaliteli bir hale getiriyor. Paris, gelecekte çevresel dokunuşların daha da yoğunlaşması ile zirveyi zorlayacak bir sisteme sahip olacak.

4. Seul

Dünyanın en yoğun metro sistemlerinden birisine sahip olan Seul'de ulaşım adına atılan her adım amacına net bir şekilde ulaşıyor. Karlılık diğer iki kategoriden biraz geri kalsa da Seul'un mükemmel sistemi şehri en üst noktalara taşıyor.

5. Prag

Şehrin mükemmel tarihi dokusuyla kusursuz eşleşen tramvay sisteminin yanında yapılan yeni yatırımların da dengeli bir biçimde planlanması bu güzel şehri listenin en tepesindeki yerine getiriyor.

6. Viyana

Avusturya'nın başkenti Viyana'nın da gelişim ve değişimi özellikle yeşil teknolojiler ve toplum konforu üzerine yoğunlaşıyor. Kârlılık konusuna gelince, diğer iki kategori kadar başarılı bir sonuç olduğu söylenemez; ama standartlar çok yüksek.

7. Londra

Her geçen gün büyüyen bir şehrin ihtiyaçları nasıl doğru şekilde karşılanır dersini veren Londra'nın her 3 kategoride de iyi iş çıkardığı görülüyor.

8. Singapur

Lojistik anlamda dünyanın en önemli aktarma merkezi olan Singapur'un elbette uluslararası ağlara doğru bağlanabilmesi için, kusursuz bir toplu taşıma sistemine sahip olması gerekiyor. Çevresel konulara takıntılı olan Singapur yönetiminin kurulan toplu taşıma sistemlerinde de çok titiz olması şehri listede ilk 10'a sokuyor.

9. Stockholm

İsveç'in başkenti Stockholm'de toplu taşıma her geçen gün daha iyi bir noktaya gidiyor. Endeks hesaplamasına etki eden karlılık en önemli faktör olarak öne çıkıyor. Bu noktada toplu taşıma ücretlerinin biraz yüksek olduğu şeklinde eleştiriler alsa da, Stockholm, başarılı bir şekilde yönetiliyor.

10. Frankfurt

Her anlamda Almanya'nın ve belki de tüm Avrupa'nın aktarma merkezi olan Frankfurt'un çok iyi bir ulaşım ağının olması gerekiyor. Bu gerekliliğin getirdiği bir sonuç olarak, söz konusu 3 kategorinin ahenkli dengesiyle Frankfurt, listenin üst sıralarında görülüyor.

11. Amsterdam

Amsterdam şehrinin en güzel simgelerinden olan tramvayların dışında çevre şehirlerle olan tren bağlantıları ve bu tüm sistemin mükemmel bir dengede işletilmesi herkes tarafından takdir gören bu sonucu ortaya çıkarıyor.

12. Kopenhag

Danimarka'nın başkentinde toplu taşıma sisteminde karlılık çok fazla olmasa da yeşil teknolojilerin yoğun olarak kullanması şehri ilk 15 şehir arasına sokuyor.

13. Tokyo

Sustainable Cities Mobility Index’e 13. Sıradan giren Tokyo, özellikle ulaşım konforu, güçlü metro ağları ve metro teknolojilerine sahip dünyanın önemli kentlerinden biri olmasıyla dikkat çekiyor.

14. Münih

Almanya’nın Münih şehri Sustainable Cities Mobility Index’ine 14. Sıradan giriyor. Şehir, özellikle çevreye duyarlı ve ulaşımda konfor konusunda ön plana çıkıyor.

15. Lyon

Fransa’nın önemli kentlerinden biri olan Lyon, toplu taşımacılık konusunda 15. Sırada. İnsan, çevre ve ekonomi değerlerinden başarıyla geçen Lyon, otobüs, metro ağı gibi konularda Sustainable Cities Mobility Index’te yerini aldı.

 

 

Kaynak: arcadis.com | onedio.comSlider Altına